Google’ın Yapay Zekâsı Artık Hayal Kurabiliyor

Google’a ait yapay zekâ şirketi DeepMind tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışmayla, yapay zekâlara “hayal gücü” eklendiği açıklandı. Bu yenilik; yapay zekâ sistemlerinin, yaptıkları hareketleri üzerine düşünebilmeleri ve muhakeme yeteneği kazanmaları anlamına geliyor.

Bu radikal sistem, içerisinde “hayal gücü kodlayıcısı” barındırıyor ve bu da yapay zekânın çevresinde olanlar hakkında hangi tahminin kullanışlı ya da kullanışsız olduğu üzerinde karar verebilmesine yardımcı oluyor.

Yapay zekâ, endüstriler arasında ivme kazanarak yaygınlaşıyor. Bundan daha da önemlisiyse yapay zekâ ve insan zekâsı arasındaki çizgilerin giderek bulanıklaşıyor olması. Google, insan zekâsı ve yapay zekâ arasındaki farkı, yapay zekâyı hayal gücü ile zenginleştirerek daha da azaltıyor.

Google’ın sahip olduğu yapay zekâ laboratuvarı Al Lab ve DeepMind, yapay zekânın akıl yürütebilmesi, geleceğe yönelik planlar yapabilmesi ve hatta hayal kurabilmesi için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Yapay zekânın, algoritmalara dayandığı gerçeği göz önüne alındığında, şimdilik insan zekâsının yerini alması pek mümkün gözükmüyor. Google’ın yapay zekâsıyla ilgili tek sorun ise programlanmamış durumlar dâhil olmak üzere, değişen koşullara kolayca adapte olabilen algoritmaları kullanması.

Yapay zekâ, akıl yürütme ya da eleştirel düşünme gibi insan becerilerini kazanmıyor ancak etkiler ve sonuçlarla ilgili derin bir anlayış geliştiriyor. Google’ın yapay zekâsı karmaşık durumları çözebilmek ve bu tip durumlara adapte olabilmek için bir beceri seti geliştiriyor.

Google’ın yapay zekâsının dikkate değer bir diğer özelliği ise, insanların kullandığı temel becerileri kullanması olarak görülüyor. Sistem, deneme-yanılma yöntemiyle öğrenmeyi içeren bir pekiştirmeli öğrenme kombinasyonunu kullanıyor ve böylece derin öğrenme insan beynine çok benzer bir şekilde büyük miktarlarda veriyi işleyerek öğrenebiliyor.

 

Bütün bu çalışmalar yapay zekâ konusunda yeni bir bariyeri geçiyor olduğumuz anlamına geliyor. Bu son gelişme ise yapay zekâları daha güçlü ve insana benzer hale getirmenin yolunu biraz daha açacak gibi görünüyor.

Kaynak: İbtimes

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir