Hedef Alan ve Ateş Eden Asker Drone TIKAD’la Tanışın

“Geleceğin askerleri” olması amacıyla üretilen drone’lar, yeryüzündeki asker postallarının yerini almak üzerinde oldukça iddialılar. Florida merkezli şirket Duke Robotics tarafından üretilen TIKAD isimli bu drone’lar, 30 ila 1500 feet arasındaki herhangi bir yükseklikte uçabiliyor ve yarı otomatik silahı, 40 mm’lik bomba atarı etkili bir şekilde kullanabiliyor.

110 kilo (50kg) ağırlığında insansız bir hava aracı olan TIKAD, en zorlu bazı savaş bölgelerinde etkili olabilmesi için tamamen askeri amaçlarla üretildi. Bu drone’lar hedef alabiliyor, ateş edebiliyor ve silahın geri tepmesi durumuna karşı da dengede kalabiliyorlar.

Bazı Hükûmetler Siparişlerini Verdiler

Duke Robotics’in CEO’su Raziel Atuar, “Eski bir Özel Görev Birimi komutanı olarak yıllarca savaş alanındaydım ve defalarca birlik göndermekten başka bir çözümün var olmasını ümit ettim “diyor. Atuar, “Duke Robotics olarak, gelecekteki savaş alanlarında köklü bir değişiklik yaratabilecek bir şey ortaya çıkarmak istedik ve ürettiğimiz bu şey, pek çok askerin olduğu kadar çok sayıda sivilin de hayatını kurtarabilir” diye ekliyor.

TIKAD’ın teslim edilmeye hazır olduğunu belirten Atuar, “İsrail Savunma Bakanlığı’ndan uygulama için bir başlangıç komutu alma süreci içindeyiz ve potansiyel müşteriler olarak seçilmiş bazı hükûmetlerle temas halindeyiz. Aleni bazı sebeplerden ötürü, hükûmet müşterilerimiz bu tür bilgiler konusunda oldukça hassas davranıyor ve daha fazla bilgiyi (bu uçakların nerede konuşlandırıldığını) paylaşıp paylaşmamaya karar vermeleri tamamen onlara kalmış ” diyor.

Kaynak: DigitalTrends

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir