Hyperloop One, Nevada Yol Testinde Saatte 310 Km Hıza Ulaştı

Elon Musk’ın ulaşımı bambaşka bir boyuta taşıyabilecek olan projesi Hyperloop One’ın fiziksel bir gerçeklik haline getirilmesi yolunda yeni bir dönüm noktasına ulaşıldı. Tam ölçekli Hyperloop kapsülü, Nevada test pistinde gerçekleştirilen testi yüksek hızda tamamlamayı başardı. Şirketin ilk Hyperloop kapsülü olan XP-1; test sırasında, Dubai ve diğer yerlerdeki Hyperloop kurulumları için tasarlanan hıza yaklaşarak, saatte 310 km katetmeyi başardı.

29 Temmuz’da gerçekleştirilen bu yeni test; SpaceX’in kapsül tasarım yarışmasına katılan araştırma organizasyonları tarafından yapılanlar da dâhil olmak üzere, şimdiye kadar yapılan herhangi bir Hyper Loop testi için kayıt edilen hız rekorunu kırmış oldu.

Hyperloop One’ın testi için, deniz seviyesinden 200.000 feet yüksekliktekiyle benzer koşullar yaratabilmek amacıyla tüpün basıncı alındı. Şirket; motor, elektronik, vakum pompası ve manyetik kaldırma mekanizmasına kadar sistemin tüm yönlerinin test sırasında gayet iyi bir şekilde çalıştığını belirtiyor.

Kaynak: Techcrunch

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir