Hyperloop One, San Francisco ile Los Angeles Arasını 30 Dakikaya İndirecek

Son yılların en yaratıcı ve inovatif zihinlerinden birisi olan Elon Musk’ın en büyük projelerinden birisi olan Hyperloop One’ın ilk testini başarıyla tamamlandığı açıklandı. 12 Mayıs’ta gerçekleştirilen testte tam not alan Hyperloop One sayesinde San Francisco ile Los Angeles arası 30 dakikaya inecek.

Hyperloop One yöneticileri; mart ayında, Rusya, Finlandiya ve Dubai’de de fizibilite çalışmalarında olduklarını açıklamışlardı. Ayrıca, Hyperloop One dışında Arrivo ve Hyperloop Transportation Technologies şirketleri de bu teknoloji üzerine çalışmalarda bulunuyor.

Denemeler Başarıyla Tamamlandı

Denemeler, Nevada’da bulunan bir çölde, tam kapsamlı olarak gerçekleştirildi.  Hyperloop One’ın 1.200 km/sa hıza ulaşması hedefleniyor. Şu an için 112 km/sa’yı geçtiği açıklandı. Araç, elektromanyetik itiş ve manyetik levitasyon tekniklerini kullanıyor. Bir sonraki teste, 400 km/sa hıza ulaşmak hedefleniyor.

Şirket yönetimi, Kitti Hawk isimli ilk başarıyla uçan uçak gibi bir ana şahit olduklarını söylediler ve denemeye “Kitty Hawk Momen (Anı)” adını verdiler.

Şirket aynı zamanda karbon fiber ve alüminyumdan oluşan yeni insan ve yük taşıma tüplerini tanıttı. Prototipler, 8.5 metre uzunluğunda.

Testin videosu ile sizi baş başa bırakalım:

Kaynak: New Atlas

Posted by Çağatay Gültekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir