IBM GPU’ların Aralarındaki İletişimi Güçlendirerek Derin Öğrenmeyi Hızlandırmayı Başardı

Pazartesi günü IBM, büyük bir veri setiyle çalışan geniş bir sinir ağının performansının rekor kırdığını açıkladı. Şirketin yeni derin öğrenme (deeplearning)yazılımı, 64 IBM Power sisteminde 256’dan fazla GPU’yu (grafik işlemci ünitesi) bir araya getiriyor. Araştırma sayesinde hız artışı, GPU dizisi arasında daha iyi iletişimin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Bireysel GPU’lar belli bir problem üzerinde çalıştıklarından, öğrenmelerini sistemi oluşturan diğer işlemcilerle paylaşırlar. Konvansiyonel yazılım, mevcut GPU teknolojisinin hızına ayak uyduramadığından dolayı birbirlerinin sonuçlarını beklerler. Bu da boşa zaman harcanması anlamına gelir.

IBM, ImageNet-22K veri tabanından 7,5 milyon görüntü kullanarak yapılan bir test çalışmasıyla görüntü tanıma doğruluğu payını % 33,8 olarak kaydetti.Daha önce yayınlanan en iyi sonuç % 29,8 ile Microsoft’a aitti.

Böylece; Microsoft’un 10 günde tamamlayarak elde ettiği bu rekoru, IBM’in yeni sistemi 7 saatte tamamlayarak büyük bir farkla kırmış oldu.

Hız ve doğruluk açısından gerçekleştirilen bu muazzam gelişmelerle birlikte IBM’in dağıtılan derin öğrenme yazılımı, bu teknoloji ile ilgilenen herkes için büyük bir önem taşıyor. Uygulama programlama ara yüzünün teknik bir ön izlemesi,şu an şirketin PowerAI kurumsal derin öğrenme yazılımının bir parçası olarak mevcut bulunmakta.

Kaynak: DigitalTrends

Posted by Ekin Eryazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir