IBM Yeni Veri Depolama Cihazıyla Rekor Kırdı

IBM ve Sony, 300 terabayttan fazla veri içeren bir manyetik bant depolama cihazı geliştirmeyi başardılar. En küçük formatta gelen bu cihaz, bulut platformlarında bile veri saklama konusunda devrim yaratabilir.

Manyetik bant sürücüleri 60 yıldan fazla süredir piyasada. Ticari kullanımda çoğunlukla, bilgisayarlardaki vergi dokümanları ve sağlık kayıtları gibi verileri depolamak için kullanılmakta. 1950’lerde ilk 2 megabaytlık bant sürücülerinden bugüne, artık 15 terabayta kadar depolama kapasitesine sahibiz. Ancak IBM daha fazlası için uğraşıyor.

IBM; Sony Storage Media Solutions ile ortaklaşa yürüttüğü çalışma sonucu, 330 terabayt sıkıştırılmamış veriyi depolayabilen bir ürün geliştirerek dünya rekorunu kırdı.Bu, içine 330 milyon kitap sığabilen dünyanın en büyük sabit disklerinden bile daha fazla depolama alanı anlamına geliyor.Cihaz ise bir insanın avucuna sığabilecek boyutta.

Gelişmiş Veri Saklama Teknolojisi

Bu depolama kapasitesini elde etmek için, IBM araştırmacıları ileri nanoteknoloji ve yeni sinyal işleme algoritmaları da dâhil olmak üzere yeni teknolojiler kullandılar. Sonuçta cm² başına 31 gigabit depolama kapasitesine sahip alanı olan bir bant elde edildi. Cihazın gelişimi ile ilgili ayrıntılar IEEE Transactions on Magnetics dergisinde yayımlandı.

Tabii ki cihazın öncelikli kullanım alanı ticari olacak.Özellikle IBM, manyetik bant kullanımı ile bulut teknolojisindeki uygulamaları genişletmeyi hedefliyor.

 

IBM üyesi EvangelosEleftheriou, “Cihazın yüksek kapasite potansiyeli, terabayt başına maliyeti düşürerek depolamayı cazip hale getirecek” diyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Ekin Eryazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir