İç İçe Geçebilme Özelliği Olan Arama Kurtarma Robotları Üretildi

3D baskı kullanılarak, iç içe geçebilme özelliği olan arama kurtarma robotları üretildi. Uzaktan kumandalı olarak kontrol edilebilen bu robotlar, ulaşılması zor yerlere kolaylıkla girerek insanların hayatını kurtarmaya yardım edecekler.

Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları tarafından ilk kez ortaya atılan bu iç içe geçebilme konseptli robotlar, “korsan teleskobu” ile aynı mantıkla çalışıyor.

Cihaz; teleskobik kabuklar olarak adlandırılan, uzayabilir bileşenlerin bir dizisi olarak düşünülebilir. Her bir kabuk, araştırmacıların çocuk olarak adlandırdığı daha küçük kabukları barındıracak biçimde şekillendirilmiş, iç boşluklu sağlam bir malzeme parçasından oluşuyor.

 

 

Dizaynın yaratıcıları olan Christopher Yu, Keenan Crane and Stelian Coros, bu objelerin simülasyonunu yapabilecek bir program yarattılar. Programdaki modeller, çok basit kullanıcı girdileriyle oluşturuluyor. Girdileri yerleştirdikten sonra, program şekli otomatik olarak çocuk ve ebeveyn kabuklarından oluşan bir “kıvrımlı iskelet” haline dönüştürüyor. Bu modeller kullanıcıların amaçlarına göre modifiye edilebiliyor.

Kaynak: 3D Printing Industry

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir