İngiltere Hükûmeti 2040’ta Benzinli ve Dizel Otomobilleri Yasaklayacak

Birleşik Krallık, 2040’a kadar dizel ve benzinli otomobilleri yasaklayacaklarını ilan ederek ülkede yaşanan hava kirliliğini gidermeyi amaçlayan bir dizi önlem alacağını duyurdu. Hava kalitesini iyileştirmek için 3,9 milyar dolarlık bir girişimin parçası olarak Birleşik Krallık, 2040 yılına kadar dizel ve benzinli araçları yasaklayacak. Bu miktarın 330 milyon doları, sera gazı emisyonlarını azaltmak adına yerel konseylere verildi.

Arabaları yasaklama hareketi yaklaşık yüzyılın çeyreği boyunca gerçekleşmese de, Tarım ve Köy İşleri Dairesi, konseylerin kendi belirlediklerin planlarıyla süreci biraz olsun hızlandırdı. Tasarı, emisyonları ve kirliliği azaltmanın yanı sıra daha yeşil bir altyapıyı geliştiriyor. Örneğin, Otomatik ve Elektrikli Araçlar Yasası; hükümetin, otoyol servis istasyonlarındaki elektrikli araçlar için şarj noktalarını zorunlu kılmasını sağlıyor.

Uluslararası Hareket
Birleşik Krallık, fosil yakıtların kullanımından kaynaklanan emisyonlarla ciddi bir problem yaşıyor ve bu da yılda 40.000 erken yaşta ölüme sebep oluyor. Bu tedbirler, ülkenin bu hatalarını gidermesine yardımcı olacak.
Hareket, kısmen Paris Anlaşması’nın getirdiği daha geniş bir uluslararası eğilimi yansıtıyor ve iklim değişikliğinin derhal ele alınması gerektiğine dair artan bir farkındalık ışığında, kirletici teknolojileri yasaklama tarihlerini belirlemenin önemini de ortaya çıkartıyor.
Geçtiğimiz aylarda, Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da yeni dizel ve benzinli arabaların ülkede yasaklanacağını açıkladı. Aynı şekilde Norveç ve Çin de bu yasakları uygulayacak. Çin kirli havaya karşı yılda kaybedilen 1,1 milyon can kaybını azaltmayı amaçlayan bir “kirlilik konusunda savaş” başlattı.
Bu duruma karşı yalnızca hükumetler değil, birçok otomobil üreticisi de mücadele edecek. Volvo, 2019’dan itibaren elektrikli araçlar satacak. Prosche ise filosunun yarısını 2023 yılına kadar kirletici unsurları en aza indirmiş hale getirecek.

Kaynak: Futurism 

Görsel: looppng

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir