İnovatif Cam Bloklarıyla Binalar Kendi Elektriğini Üretebilecek

Yeni bir teknoloji sayesinde binalar çok yakın bir gelecekte, güneş panellerine ihtiyaç duymadan güneş enerjisini elektriğe dönüştürebilecek.

Exeter Üniversitesi’nden Yenilenebilir Enerji uzmanları; yeni Bina Entegre Fotovoltaikleri (BIPV) aracılığıyla, kendi tükettiği enerjiyi üretebilen binaların (net—zero enerji binaları) yaygınlaştırılmasını hızlandıracak inovatif bir teknik geliştiriyor.

Yeni geliştirilen cam blokları, bina mimarisinin bir parçası olarak üretilebilecekler. Şu anda etrafımızda bulunan, güneş ışığının binanın içine daha çok girebilmesi için geleneksel tuğlalar ve harçların yerine camların kullanıldığı binaları düşünün. Exeter takımı o camların yerine, güneş enerjisini elektriğe dönüştürebilecek bu yeni şeffaf camları sunuyor.

Binaların, dünya genelinde üretilen elektriğin % 40’ından fazlasını tükettiği düşünülüyor. Bina içine pürüzsüz bir şekilde entegre edilebilen bu yeni teknoloji elektriğin, kullanıldığı yerde üretilmesine imkan sağlayacak.

Solar Squared olarak adlandırılan bu bloklar; gelen güneş ışınlarını küçük güneş hücrelerine odaklayan, her bir güneş hücresinin ürettiği toplam enerjiyi arttıran akıllı optikler içeriyor. Üretilen elektrik; binaya elektrik gücü sağlanması, depolanması veya elektrikli araçların şarj edilmesi için kullanılabiliyor.

Ürünlerini pazarlamak ve üretmek için Build Solar isimli bir startup kuran Exeter ekibi, şimdi ürünün ticari testlerini gerçekleştirmek üzere yatırımları teşviki almak istiyor ve ardından Solar Squared’ı 2018’de pazara sunmayı hedefliyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir