İnsan Beyni İlk Kez İnternete Bağlandı

Wits Üniversitesi’nden araştırmacılar bir beyni ilk kez direkt olarak internete bağladılar. Bu projeden toplanan veriler, makine öğrenimi ve beyin-bilgisayar arayüzlerinde bir sonraki adımı tetiklemeye yardımcı olabilir.

Beyin İnternetle Tanışıyor

Güney Afrika’daki Wits Üniversitesi’nden bir ekip, ilk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağlamak için bir yol buldular. “Brainternet” olarak adlandırılan proje, beyni World Wide Web’deki nesnelerin interneti (IoT) düğümüne dönüştürüyor.

Proje, kullanıcının kafasına bağlı bir Emotiv EEG cihazı tarafından toplanan beyin dalgası EEG sinyallerini alarak çalışıyor. Sinyaller daha sonra ultra düşük maliyetli bilgisayar Raspberry Pi’ye iletiliyor. Raspberry Pi, verileri bir uygulama programlama ara birimine canlı olarak aktarıyor ve herkesin etkinliği görüntüleyebildiği açık bir web sitesinde bu verileri gösteriyor.

Proje ekibinden Adam Pantanowitz, “Brainternet gelecekte, beyne input (girdi) ve output (çıktı) olmak üzere her iki yönde de bilgi aktarımı yapabilir” diyor.

Bu proje için gelecekteki uygulamalar; makine öğreniminde, Elon Musk’un Neural Lace projesi ve Bryan Johnson’ın Kernel’i gibi beyin-bilgisayar arayüzlerinde çok heyecan verici ilerlemelere sebep olabilir. Bu projeden toplanan veriler beynimizin nasıl çalıştığının ve beyin gücümüzü arttırmak için bu bilgiden nasıl yararlanabileceğimizin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir