İnsan Hareketinden Elektrik Üretebilen Enerji Toplama Sistemi Üretildi

Vanderbilt Üniversitesi’nden araştırmacılar insan hareketinden elektrik üretebilen ultra ince bir enerji toplama sistemi ürettiklerini açıkladılar. Bükülme ya da baskıyla çalışan bu cihaz, telefon gibi küçük elektronik aletleri şarj edebilecek kıyafetler geliştirilmesinin önünü açabilir.

Bilim insanları bir süredir insan hareketinden enerji üretebilmek için çalışmalar gerçekleştiriyordu. Vanderbilt Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışma sonucunda ortaya çıkan cihaz emsallerinden çok daha fazla ümit vadediyor.

Araştırma takımının lideri Cary Pint, “ Bizim çalışmamızı diğerlerinden ayıran iki önemli üstünlüğü var: Bunlardan bir tanesi, üzerine eklendiği eşyanın fabrika görünümünde hiçbir değişiklik yaratmayacak kadar atomsal incelikte ve küçük olması. Diğeri de 10 Hertz’ten (saniyede 10 pedal çevirme) daha yavaş olan insan hareketlerinden enerji çekebiliyor olması” diyor.

Pint geliştirdikleri bu yeni teknolojiyle ilgili oldukça ümitli olduğunu belirterek, cihazla ilgili etkileyici bir tanımlama yapıyor: “Gelecekte kişisel cihazlarımız için şarj depoları biz olacağız!”

Kaynak: Futurity

Posted by Derya Öztürk

  1. ümit edikli 10/11/2017 at 16:22

    İnsan yada herhangi bir canlı hareket anında çok küçük miktarlarda radyoaktif enerji, çok küçük miktarlarda magnetik enerji ve çok küçük miktarlarda yüklü parçacık yayarlar. Ümit EDİKLİ 10.11.2017

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir