Apple’ın Yeni iPhone X’i Neden Yenilikçi?

Apple, uzun süredir merakla beklenen ve etkileyici bir donanıma sahip yeni iPhone’unu tanıttı. Apple’ın 10. yılına özel olarak çıkardığı iPhone X, makine öğrenimine olanak sağlayacak 6 çekirdekli bir işlemciye ve kendi özel grafik işlemci ünitesine sahip.

Yeni nesil iPhone’lar her zaman biraz daha iyi donanım, daha hızlı işlemci ve daha iyi kamera gibi orta derecede yükseltilmiş yetenekler getiriyordu. Fakat Apple bu kez ilk defa rekabeti arttırmak için kendi grafik işlemci birimini (GPU) ve süper hızlı yeni A11 biyonik 6 çekirdekli işlem çipini üretti.

Bu eşleştirme, makine öğrenimi yeteneklerini avcunuza getirerek akıllı telefonlarda bir devrim yaratabilir. Bütün bu gelişmeler Apple’ın akıllı asistanı Siri’ye öğrenme gücü vererek, kullanıcılar için platformu çok daha iyi bir duruma getirecek.

Arttırılmış Gerçeklik İçin Yeni Bir Yükseliş

Apple’ın yeni telefonuna kendi GPU’larını eklemesi,  arttırılmış gerçeklik uygulamalarının gelişimi için de büyük bir destek olacak.

Arttırılmış gerçeklik uygulamalarına yardımcı olması için iOS 11, ARKit özelliğiyle birlikte gelecek. ARKit, etrafını tanımlayabilen ve içerisine dijital objeler ekleyebileceğiniz uygulamalar yaratılmasını sağlayacak.

CNBC’ye göre, Apple’ın yeni telefonunda özel bir çip sunuyor olması, aynı zamanda ana çipi üzerinde daha az iş yükü olmasını sağlayacak ve böylece pil ömrünü de uzatacak.

Bütün geliştirmeler yeni iPhone X’i, Apple’ın bugüne kadar yaptığı en önemli yükseltmelerden biri yapıyor.

Kaynak: Futurism

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir