İşaret Dilini Metne Dönüştüren Akıllı Eldiven

İşaret dili bilmiyorsanız işitme engelli kişilerle iletişime geçmeniz oldukça zor olabiliyor. California San Diego Üniversitesi’ndeki mühendisler, işaret dilini okuyabilen ve metne çeviren bluetooth özellikli, sensörlü bir eldiven olan “Eldiven Dili” olarak adlandırdıkları bir prototip geliştirdiler.

İlk Örnek Değil

Eldiven Dili, bu alandaki ilk örnek değil. 2012 Microsoft Imagine Cup’ta jestleri konuşmaya çeviren EnableTalk eldivenleri geliştirildi. Aynı ekip SignLanguageGlove adlı benzer bir sistem geliştirdi.

Eldiven Dili, diğer eldiven tabanlı sistemlerle benzer yöntemi kullanıyor. Bir devre kartına bağlı mekaniği ile parmakların konumuna göre Amerikan İşaret Dili alfabesinden bir harfi üretiyor. İkili kod sistemi (binary system) kullanan eldiven; parmağımızı düz tuttuğumuzda 1, büktüğümüzde 0 kodu olarak algılıyor. Bu şekilde 9 haneli bir kod oluşunca bir harfe denk geliyor. Eldiven Dili’nin yaratıcılarından Timothy O’Connor, “Nihai hedefimiz, gelecekte insanların ellerini sanal gerçeklikte kullanmalarını sağlayan akıllı bir eldiven haline getirmek ve sezgisel yetenekler eklemek.”

Kaynak: New Atlas

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir