Isıya Dayanıklı Plastikler Elektronik Cihazlarımızı Çok Daha Hafif Hale Getirecek

Araştırmacılar, ısıyı dağıtmaları için plastiklerin moleküler yapısını değiştirebilecek, ucuz ve ölçeklendirilebilen bir teknik geliştirdiler.

Gelişmiş plastikler ısıyı daha iyi dağıtabilselerdi; araçlarda, LED’lerde ve bilgisayarlarda daha hafif, ucuz ve daha yüksek verimli olarak kullanılabilirlerdi. Michigan Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma bunun gerçekleşmesini sağlayabilir.

Ön aşama testlerinde, cam olarak termal iletkenliğe sahip olan bir polimer üretildi. Bu polimer, seramik ve metalden hala daha kötü olsa da ısıyı dağıtmada üstünde işlem yapılmamış polimere göre 6 kat daha iyi.

Michigan Üniversitesi’nden Malzeme Bilimi ve Mühendislik profesörü Jinsang Kim, “Plastik artık birçok yerde seramik ve metalin yerini almaya başladı. Ancak etkili bir şekilde ısı dağıtımı yapılacağı zamanlarda plastik kullanmak kimsenin aklına bile gelmiyor. Çünkü plastikler ısı dağıtma konusunda iyi değiller” diyor. “Bu algıyı daha önce yapılmamış bir şekilde plastiklere termal mühendislik uygulayarak değiştirmeye çalışıyoruz” diye ekliyor.

Ekip, molekül zincirlerini genişletmek ve düzeltmek için kimyasal bir süreç kullandı. Bu, ısı enerjisine malzeme üzerinde daha doğrudan bir yol oluşturdu.Bunu başarmak için, araştırmacılar tipik bir polimer veya plastikle başladılar.

Ekip ayrıca sürecin başka bir faydası olduğunu keşfetti: Polimer zincirlerini sertleştiriyor ve onların daha sıkı bir şekilde bir araya gelmelerine yardımcı oluyor, böylece onları daha da iletken hale getiriyor.

Ekip şimdi termal iletkenliği daha da artırmak için yeni tekniği diğer birkaç ısı dağıtma stratejisi ile birleştiren bir bileşen yapmak üzerinde çalışıyor. Ayrıca, bu araştırmada kullanılanların ötesinde, diğer polimer türlerine de bu konsepti uygulamaya çalışıyorlar. Bu tarz bir ürün birkaç yıl içinde endüstride kullanılmaya başlanabilir.

Kaynak: Futurity

Posted by Ekin Eryazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir