Bilgisayarınıza Kalbinizle Giriş Yapın

Yeni bir temassız biyometrik cihaz, kalbinizi tarayarak bilgisayarınıza giriş yapabilme olanağı tanıyor.

Bilgisayarlarınıza giriş yapabilmek için kullandığınız parmak izi veya retina tarama sistemlerini unutun. Buffalo Üniversitesi’ndeki bir araştırma takımı, kalbinizin boyutlarını tarayarak bilgisayarınıza giriş yapabilmenizi sağlayacak bir sistem geliştirdi.

Buffalo Üniversitesi’nden araştırmacılar, cihazınızda oturum açmak için kalbinizin şeklini ve boyutunu kullanan bir bilgisayar kimlik doğrulama sistemi oluşturdu. Sistem, kalbinizi ölçmek için düşük seviye Doppler radarı kullanıyor. İlk seferde sistem, taramayı 8 saniyede tamamlıyor ve daha sonra da hiç kimsenin bilgisayarınızı çalıştırmadığından emin olmak için kalbinizi sürekli olarak izliyor.

Araştırmacılar; kalp hastalığı gibi ekstrem durumlar dışında, kalbiniz yetişkin yaşamı boyunca değişmediği için diğer biyometrik oturum açma yöntemleri kadar etkili bir yöntem olduğunu belirtiyorlar.

Havalimanlarında Kullanılabilir

Bu sistemin farklı alanlarda da kullanılabileceğini belirten ekip, örnek olarak havalimanlarını gösteriyor. Siz uçağa biniş kapısına doğru koşarken, sistem 30 metre uzaktan sizi tarayıp biletinizi onaylayabilir.

Hatta uzun mesafelerde de çalışabilirdi. Ekip, bunu havaalanları, bunu biraz ürpertici ama şüphesiz kapınıza acele ederken uygun 98 metre uzakta insanlar kimlik doğrulaması için kullanmayı düşünüyor.

Kafaları en çok kurcalayan kısım ise sistemin kalp sağlığına bir tehdit oluşturup oluşturmadığı elbette. WiFi’dan çok daha az gücü olan radar, akıllı telefonlarımızın yaydığı radyasyonun yüzde 1’inden daha az radyasyon yayıyor.

Sistem henüz akıllı telefonlara yerleştirilebilecek boyutlarda değil ama takım bunun üzerinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiriyor.

Kaynak: University at BuffaloEngadget

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir