Illinois Eyaleti Blockchain Benzeri Bir Sistemle Kimlik Bilgilerini Dijitalleştiriyor

Amerika’nın Illinois Eyaleti; Bitcoin tarafından kullanılan Blockchain’den esinlenerek, kimlik bilgilerin güvenli bir şekilde dijital ortamda kullanılabilmesini sağlayacak bir yol geliştirdi. Bir pilot proje başlatan Illinois, kimlik bilgilerini içeren verilerin kontrolünü dijital olarak vatandaşların kendilerine verecek. Böylece insanlar bu bilgileri sadece izin verdikleri üçüncü partilerle dijital olarak güvenle paylaşabilecekler.

Kimlik bilgilerimizi doğrulayan resmi belgelerle uğraşmak her zaman can sıkıcı ve zorlu işlemler olmuştur. Fakat bu durumu kolaylaştıracak olan yolların da bir o kadar güvensiz olması bizi buna mecbur kılıyor. Hatta bu durum hakkında oldukça temkinli davranılmasına rağmen birçok vatandaşın kimlik bilgileri internete sızdırıldı ve azımsanamayacak kadar insan bu sebeple dolandırıcılığa maruz kaldı.

Veriler Şimdi Olduğundan Daha Çok Güvende Olacak

ABD eyaleti Illinois, bu durumu güvenli bir şekilde kolaylaştırmanın bir yolunu buldu. Eyalet yetkilileri, şifrelenmiş işlem takibi yapılmasını sağlayan bir veri tabanı olan Blockchain’e benzer bir sistemle bu verileri vatandaşların ellerine bırakmak için yeni bir proje geliştirdiler.

Şu anda Evernym isimli bir yazılım şirketi, eyaletin doğum kayıtlarındaki verilere kimlerin ulaşabileceğine dair bir kayıt oluşturuyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra ise kişilerin artık bu konu için merkezi otoriteye ihtiyaçları kalmayacak.

Resmi makamlarda da bu önemli bilgilerin güvende olmadığını düşünen yetkililer, hacklenme ve sızma olayları için alınabilecek en güvenli tedbirin bu sistemi kullanmak olduğunu dile getiriyorlar. Bir rapora göre, Birleşik Krallık ve Brezilya da bu sisteme geçiş yapmak için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Kaynak: New Scientist

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir