Makine Öğrenimiyle Hava Kirliliğine Çözüm Aranıyor

Araştırmacılar, makine öğrenimi yoluyla havadaki parçacıkları ölçen ve analiz eden bir mobil cihaz üretti. Cihaz hava kalitesini izlemek için yüksek verimli ve düşük maliyetli bir yol sunuyor. Bu yönüyle de dünyanın ilk örneği.

Lenssiz Mikroskop Sistemi

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, hava kirliliğinden ötürü dünya çapında her yıl 7 milyon kişi hayatını kaybediyor. Bilim insanları acil önlem alınması gereken bu durum için son teknolojiden faydalandılar.

UCLA araştırmacıları, hava kalitesini düşük maliyetle ölçen “c-Air” adında bir mobil cihaz üretti. Cihaz, havada algıladığı kirleticilerin boyut ve yoğunluğunu analiz etmek için akıllı telefona bağlı bir mobil mikroskop ve bir makine öğrenimi algoritması kullanıyor. Cihazın amacı, dünyanın herhangi bir yerindeki havada bulunan tehlikeli partikülleri daha doğru ve ucuz bir şekilde tespit etmek.

Yeni cihazın hava örnekleyicisi ve bilgisayar çipi boyutundaki hologram mikroskopu; 6,5 litrelik havayı 30 saniyede görüntülüyor. C-Air, sonra boyutlandırılacak ve analiz edilecek parçacıkların görüntülerini bir makine öğrenimi algoritması ile üretiyor.

Cihaz, görüntüleri kablosuz olarak gönderiyor. Bunun için yalnızca bir akıllı telefon ve uzaktaki bir bilgisayar sunucusuyla bağlantı kurulması yeterli. Araştırmacılara göre; cihaz, makine öğreniminden yararlandığı için farklı partikülleri tespit etmeye diğer detektörlerden çok daha hızlı bir şekilde adapte olabiliyor.

Kaynak: Futurism

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir