Mark Zuckerberg, Elon Musk’ın Yapay Zekâ Öngörülerini “Sorumsuz” Buldu

Geçtiğimiz pazar günü Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Elon Musk’ın yapay zekânın güvenliği tehdit etmeye başlayacağı ve medeniyetin varlığı için bir risk oluşturacağı yönündeki açıklamaları için Facebook üzerinden canlı yayın yaptı. Zuckerberg, yapay zekânın gelecekte hayatımızı daha iyi hale getireceğini ve kıyamet günü senaryolarının oldukça sorumsuz açıklamalar olduğunu söyledi.

Canlı yayın sırasında bir izleyicinin yazdığı ve Mark Zuckerberg’in yüksek sesle okuduğu yorumda, Elon Musk’ın gelecek ile ilgili tek korkusunun yapay zekâ ve yapay zekânın yapabilecekleri olduğu söylemiyle ilgili fikri soruldu. Zuckerberg, yapay zekânın yayılmasıyla ilgili oluşan korkuya karşı olduğunu ve bu konuyla ilgili oldukça iyimser olduğunu belirtti. Yapay zekâ ile ilgili fikirleri olduğunu söyleyen Zuckerberg, önümüzdeki beş yıl ila on yıl arasında yapay zekâ sayesinde hayat kalitemizin iyileşeceğine inandığını dile getirdi.

Zuckerberg, yapay zekânın şimdiden hastalık tanısı, şoförsüz araç gibi alanlarda hayatımızı iyileştirdiğine değindi. Teknolojinin her zaman iyi ve kötü amaçlar için kullanıldığını söyleyen Zuckerberg, önemli olanın yapay zekâ teknolojisini geliştirme süreçlerinde dikkatli olunması olduğunun altını çizdi.

Gates de Endişeli Olduğunu Belirtmişti

Ancak yapay zekâ teknolojisi için proaktif düzenlemeler yapılmasını savunan tek teknoloji milyarderi Elon Musk değil. Microsoft’un kurucularından Bill Gates, yakın gelecekte daha çok özelliği olan robotların olumlu sonuçları olacağını ancak uzun vadede yapay zekânın yapabilecekleriyle ilgili endişeleri olduğunu söylemişti.

Bill Gates birkaç on yıl içerisinde yapay zekânın endişe kaynağı olabilecek kadar güçlü olabileceğini ve bu durumdan endişe duymayanların neden endişe duymadıklarını anlayamadığını dile getirmişti.

Kaynak: CNBC

Görsel: She Leads Africa

Posted by İpek Auf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir