Microsoft Yeni HoloLens’e Yapay Zekâyı Dâhil Edecek

Yapay zekâ için özel çipler kurmaya hazırlanan şirketler arasında artık Microsoft’u da sayabiliriz. Şirketin pazar günü gerçekleştirdiği konferansta Microsoft’un araştırma bölümü olan Microsoft Research’ten Harryn Shum, HoloLens’in sonraki versiyonu için yapay zeka içeren bir çip geliştireceklerini söyledi. Bu yenilik; cihazda el takibinin geliştirilmesini mümkün kılacak, aynı zamanda nesne tanıma ve diğer bütün bilgisayar görüş işlemlerinin yerine getirilmesini sağlayacak.

Bulut tabanlı sunucu grupları; Facebook ve Google’ın servislerine yüklenen kişileri ve görsellerdeki objeleri tanımlayabilmek için yaptığı gibi, gelişmiş görsel tanımada yapay zekâyı başarılı bir şekilde kullanıyorlar. Ancak HoloLens’te bu işlemin hiç gecikme olmadan gerçekleştirilebilmesi için Microsoft, yapay zekâyı doğrudan kulaklık setinin içine yerleştirmeyi planlıyor.

HoloLens’in hâlihazırdaki versiyonunda, baş izleme gibi cihazın tüm sensör verilerinden yararlanan Holografik İşleme Ünitesi bulunuyor. Shum’ın yaptığı son açıklamalar gösteriyor ki; bu çipin sonraki versiyonunda, yapay zekâ yardımcı işlemcisi de yer alıyor olacak.

Yapay zeka ve benzeri araştırmalar için çip üreten tek şirket Microsoft değil. Apple, iPhone ve iPad için kendi çiplerini uzun zamandır üretiyor. Ayrıca Google geçtiğimiz günlerde, Apple’ın önemli çip mimarlarından birini kendi telefonları için özel çipler oluşturmak üzere kiraladı ve bu çalışma muhtemelen makine öğrenimini de içerecek.

Kaynak: Variety

Görsel: Microsoft

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir