Musk: Önümüzdeki 6 ay Tesla için “Üretim Cehennemi” olacak

Elon Musk, sabırsızlıkla beklenen Tesla Model 3’ü nihayet görücüye çıkardı. Musk, yeni aracın tanıtımından önce “üretim cehennemi” olarak adlandırdığı fiyatlandırma ve üretim sürecini anlattı. Tesla yeni tasarımı için, üretim ve fiyatlandırma hedeflerine uygun bir basitleştirme yaptı.

TechCrunch’ın haberine göre; Elon Musk Model 3 toplantısında, karşılaşılan en büyük zorluğun ürün olmadığını, ürünün gayet başarılı olduğunu ancak üretim süreçlerinin zorluk yaratacağını söyledi.  Musk, “6 aylık üretim cehennemi” olarak adlandırdığı süreçte; senede 500 bin adet Tesla Model 3 üretim hedefine, önümüzdeki bir yıl içinde ulaşmayı umduklarını söyledi.

Model 3, Tesla’nın geçmiş araçlarına göre çok daha büyük kitlelere hitap edebilecek. Musk, herhangi bir aracın üretiminde 100 bin bileşene ihtiyaç olduğunu ve herhangi bir bileşen için üretim sürecinde bir aksilik olması durumunda tüm üretimin yavaşlayacağını söyledi.

Bu tip aksilikleri en aza indirmek isteyen Tesla mühendisleri, aracın bileşenlerini mümkün olduğunca basitleştirdi. Musk, birçok değişiklik ile birlikte aracın iç tasarımında tek bir ekran kullandıklarını söyledi.

Basitleştirilen tasarımın yanında basitleştirilmeyen özelliğin Tesla’nın Model S ve Model X araçlarında da olan sürücüsüz sürüş teknolojisi olduğunu dile getiren Elon Musk, araçlarını bu teknoloji üzerinde kurmaya devam edeceklerinin de altını çizdi.

Model 3’ün basit tasarımı, bu aracın Model S’in beşte bir fiyatına üretilmesini sağladı. Makul fiyatlandırması sebebiyle Model 3’ün çok fazla talep göreceği ön görülüyor.

Kaynak: Futurism

Görsel: Electrec

Posted by İpek Auf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir