NASA Araştırma Projelerine 14 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

NASA; kendi çalışmalarına yardımcı olacağını düşündüğü, küçük ölçekli araştırma projelerini teşvik etmek ve fonlamak için başlatılan “Küçük İşletme Teknolojisi Transferi” programından yararlanacak olan projeleri açıkladı. Çeşitli alanlardaki 19 proje, 14,3 milyon dolarla ödüllendiriliyorlar.

Bu 19 proje, geçen yıl 56 projenin olduğu havuzdan seçildi. İlk aşamada 56 projeYE 125.000 $ verildi ve ilerlemeleri konusunda NASA’ya rapor vermeleri istendi. Potansiyelini kanıtlayan 19 “Faz II” projesi ise başarılarını sürdürmeye devam etmek için 750.000 dolara yakın yatırım alacak.

Projeler arasında ilgi çekici olan birkaç çalışma ise şu şekilde:

  • Mango Materials, metan bazlı biyopolimerler üretmek için uzay uyumlu bir biyoreaktör yapıyor. Temel olarak bakterileri beslemek üzerine çalışıyorlar.
  • Otherlab, parçası olacakları esnek robotik sistemlerinki kadar esnek olabilecek sensörler üzerinde çalışıyorlar. Parmaklarınız bir şeyi ne zaman ve ne kadar sıkı kavradığınızı anlayabilir. Bu niye robotlarımızda da olmasın ki?
  • Fibertek, bir takım teknikleri birleştirerek boyutları azaltabileceğini ve lidar sistemlerin verimliliğini artırabileceğini iddia ediyor. Flaş görüntüleme, 3D baskı ve “ultra kompakt dengesiz veya neredeyse dengeli halka rezonatör” bunlara örnek olabilir.
  • Nanohmics, hacimli lensler ve filtreler gerektirmeden çok bantlı görüntüler (multispectral imagery) elde edebilen bir cihaz ürettiğini iddia ediyor. Cihazın çip ölçekli sensörü; küçük, çok yönlü ve hareketli parçaları yok. Özellikle gezegenlerle ilgili görüntülemede mükemmel bir önem taşıyor.

Bu projeler ve diğer 14 proje önümüzdeki iki yıl boyunca kendilerini ispatlamaya çalışacaklar. Siz de projenizin ya da araştırmalarınızın önemli olduğunu düşünüyorsanız, başvuru yapabilirsiniz. Bütün projeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Techcrunch

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir