NeuraLink’i Farkında Olmadan Elon Musk’a Satanlarla Tanışın

Nisan ayında, Elon Musk’ın Neuralink adlı zihin – bilgisayar ara yüzü şirketi kuracağı açıklandı. NeuraLink; şimdiden Musk’ın büyük fikirleri olan Tesla, SolarCity, SpaceX ve Hyperloop One’ın yanında yer almaya başladı.

Neuralink, Case Western Reserve Üniversitesi’nden Profesör Pedram Mohseni ve araştırma ortağı Kansas Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Randolph Nudo’nun fikri. İkili daha sonrasında fikri Elon Musk’a sattı.

Beyin hasarı olan hastalara yardımcı etmek adına kurulan NeuraLink için para kaynağı çok önemli bir ihtiyaçtı ve insan beyniyle ilgili bir cihazın İsviçre saati kadar güvenilir olması gerekiyordu. Ayrıca geliştirmek ve test etmek içinse 200 milyon dolara yakın kaynağa ihtiyaç duyulabiliyor.

Elon Musk’a Sattıklarını Bilmiyorlardı

Bu ihtiyaçlar doğrultusunda şirketi farkında olmadan Elon Musk’a sattılar. Musk’ın girişiminin detayları ortaya çıkarken, Wall Street Journal geçen hafta şirketin, hastalıkları tedavi etmek için yeni yollar geliştireceğini ancak sonunda insan ve makine arasında bir ilişki kuracağını bildirdi.  Mohseni, işin arkasında Musk’ın olduğunu en başta bilmediğini ifade etti. Öğrendiğinde ise çok heyecanlandığını ve “büyük teknoloji titanlarının” artık birkaç nörobilimcinin fikirlerine para yatırmaya başladığını söyledi.

Bir biyomühendis olan Mohseni ve beyin uzmanı Nudo, 2011’de başladıkları travmatik beyin hasarını tedavi etmek için bir elektronik beyin çipi fikri keşfetmeye çalıştı. Onların fikri; beynin bir bölümüne nöron kaydederek, ardından da bir diğerine aktararak hasarlı bağlantıları düzeltmek.

Kaynak: MIT Technology Review

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir