İlk Otonom Uçan Taksi Dubai’de Havalandı

Dubai, otonom uçan taksi Volocopter’in gerçekleştirilen testi başarıyla geçtiği açıklamasında bulundu. Yetkililer, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Uber benzeri bir uçan taksi servisi kurmayı planlıyor.

Dünyanın ilk drone taksisi, Alman drone üreticisi Volocopter tarafından üretildi. İki koltuğu ve 18 rotoru bulunan araç havada en fazla 30 dakika boyunca uçabiliyor ve saatte maksimum 100 km hıza ulaşabiliyor. Bu da Volokopter’i kısa mesafeli şehir içi uçuşları için kullanışlı bir seçenek haline getiriyor.

Projenin nihai amacı, Uber benzeri bir platform haline gelmek ve kullanıcıların telefonlarını çıkarıp en yakın “voloport”tan bir Volocopter çağırarak rahat bir yolculuk geçirmelerini sağlamak.

Volocopter’in ne kadar güvenli olduğuna dair kafanızda soru işaretleri olabilir. Üreticiler bu konuyla ilgili yaptıkları açıklamalara göre; araç yanlış bir şey olması halinde bir dizi arıza emniyeti ile donatılmış durumda. Ekstra piller, rotorlar ve paraşütler gibi öğeler yolcuların güvenliğini garanti altına alıyor.

Kaynak: Futurism

Görsel: Volocopter

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir