Pilotsuz Uçaklar 2025’ten Önce Pistlerde Yerini Alabilir

Yapılan yeni bir araştırma, havacılık endüstrisinin 2025’ten önce pilotsuz uçaklarla tanışabileceğini gösteriyor. Fakat asıl soru şu: İnsanlar o uçağa gönül rahatlığıyla binmek isteyecekler mi?

Dünyanın en büyük finans şirketlerinden biri olan Union Bank of Switzerland (UBS) tarafından yapılan yeni ve kapsamlı bir araştırma, pilotsuz uçakların 2025 yılından önce uçuş pistlerinde yerini alacağını gösteriyor.

İnsanların Yüzde 83’ü Güvenmiyor

Kendi kendine uçabilen uçaklar, havacılık endüstrisini 35 milyar dolara çıkarabilir ve hatta uçuşları daha güvenli ve verimli hale getirebilirler. Ancak küresel çapta 8000 kişi üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma, insanların sadece yüzde 17’sinin pilotsuz bir uçakta uçmayı istediğini gösteriyor.

Rapora göre, pilotsuz uçaklarla bilet fiyatlarının yüzde 11 oranında azaltılabilmesi yüksek bir ihtimal. Fakat araştırmadaki katılımcıların yarısı, alternatiflerinden daha ucuz olsa bile pilotu olmayan bir uçağa bilet satın almayacaklarını söylüyorlar.

UBS analistleri; kamuoyunu pilotsuz uçaklara alıştırma çalışmalarının, 2025’te sistemlerin A noktasından B noktasına sorunsuz bir şekilde nasıl uçabileceğini gösterebilen özerk kargo uçaklarıyla başlayacağını düşünüyor. Bir sonraki adım, pilotları yavaş yavaş kaldırmak olacak. Bunun için de iki kişiden oluşan bir kokpitte, önce sistemi izleyen bir kişi bırakılacak daha sonra da insanlar sistemden tamamen çıkartılacak.

Havacılık endüstrisinde 2035’ten önce yaklaşık 600.000 yeni kaptana ihtiyaç duyulacağı için dünya çapında bir pilot sıkıntısı yaşanması bekleniyor ve bu da milyarlarca dolar harcanması anlamına geliyor. Bu nedenle de otomatik pilotlu uçakların bir şekilde sistemin içinde var olmasına ihtiyaç duyulacak. Teknoloji hazır olduğu anda, uçakların bir bilgisayar tarafından güvenle kontrol edilebildiğine dair insanları inandırmak görevi hava yolu şirketlerine düşecek.

Kaynak: Mashable

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir