Porsche’nin Elektrikli Lüks Aracı 2019’da Hazır Olacak

Porsche’nin CEO’su Oliver Blume; tamamen elektrikli lüks otomobilleri The Mission E’nin üretiminde son aşamaya geldiklerini açıkladı. Blume; araçlarının başlangıçta planlanan çıkış tarihinden 1 yıl önce, yani 2019’da halka sunulmaya hazır olacağını düşündüklerini belirtti.

Lüks otomobil üreticisinin ilk tamamen elektrikli otomobili olan Mission E, Tesla’nın amiral gemisi olan lüks elektrikli aracı Model S’e karşı potansiyel bir rakip olarak kuruldu. Ancak beklenen fiyat etiketi 80.000 dolar olan Mission E, taban fiyatı 62.000 dolar olan Model S’e göre biraz daha pahalı. 80.000 dolarlık fiyatı Misyon E’yi, Porsche’nin Panamera’sı ve 911’i arasında bir yerde konumlandırıyor.

Mission E; 1,3 metrelik uzunluğunda, elektrikli bir powertrain (güç aktarım organı) içeren dört kapılı bir spor otomobil olarak tasarlandı. Aracın başlangıç konseptinde; 0’dan 96 km’ye 3,5 saniyede çıkabilen ve saatte 249 km’den daha yüksek hızlara ulaşabilen, 600 beygir gücündeki bir motor bulunuyor.

İlk kez 2015 Frankfurt Motor Show’da açıklanan lüks elektrikli araç, şimdi üretim ve geliştirmenin son aşamasında. Porsche yakında bu aracını halka açık olarak test edecek.

Kaynak: Futurism

Görsel: Porsche Newsroom

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir