Robotlar Artık Kendilerini İyileştirebilecek!

Araştırmacılar kendi kendini iyileştirebilen robotlar ürettiklerini duyurdu. Bu gelişme, gelecekteki robot çalışmaları için dönüm noktası olabilir.

El kesilmesi ya da kas kopması, yaşayan organizmalar için iyileştirilebilir yaralanmalar. Peki ya robotlar da iyileşebilseydi? Science Robotics Journal’da yayımlanan bir araştırma bunun mümkün olduğunu gösteriyor.

Vrije Universiteit Brussel’den bir mühendis ekibi, yumuşak robotlar için kendi kendini iyileştirebilme özelliği geliştirdiler. Yumuşak robotlar, özellikle gıda sanayisinde veya minimal invaziv cerrahide narin nesneleri tutabilmek için kullanılan esnek malzemelerden yapılmış robotlardır.

Yumuşak robotların metalik benzerleri kadar dayanıklı olmamaları gibi bir dezavantajları vardı. Yeni gerçekleştirilen çalışma; bunu avantaja çevirmenin ötesinde, robotik alanında yeni bir dönemin başlamasını sağlayabilir.

Sıcaklığa duyarlı kauçuktan üretilen robotlar ısıtıldığında, polimerleri yıkılıyor ve kapatılması gereken bölgelere doğru taşınıyor. Soğuma gerçekleştiğindeyse, bu polimerler boşluğu kapatan bir bağ formunu almış oluyorlar.

Bilim insanları testler sırasında, robotların kendilerini neredeyse kusursuz bir şekilde tamir ettiğini açıkladılar.

VUB ekibi ayrıca, robotların sağlık durumunu tespit etmek için bir algılayıcı ağı ekleme yönünde çalışmayı düşünüyor. Bununla birlikte ekip, bu teknolojinin gelecekte “otomobiller için kendi kendini tamir eden lastikler” gibi diğer nesnelere ne ölçüde yayılabileceği üzerine kafa yormaya başladıklarını da belirtiyor.

Kaynak: Wired

Görsel ve Video: NewScientist

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir