Rusya Hedefine Kendi Karar Verebilecek Olan Füze Geliştiriyor

Rusya’daki silah üreticileri ve savunma yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre Rusya, yapay zekâ kullanarak yeni nesil silahlar geliştirmek istiyor. Hedeflerini kendi seçebilecek olan bu silahlar, tehlikeyi bir üst düzeye taşıyabilir.

Günümüzün gelişmiş silahları, araç kullanırken akıllı sensörler sayesinde karar alma yeteneğine sahipler. Fakat bu silahlar yapay zekâ teknolojisine dayanıyor olsa da kendi hedeflerini seçme becerisine sahip değiller. Şimdi ise Rusya, bu yeteneğe sahip silahlar üretmek için çalışmalar gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Tactical Missiles Corporation’ın CEO’su Boris Obnosov, bu alandaki çalışmaların devam ettiğini ve bu araştırmaların gerekli olduğunu belirtiyor. Ayrıca Obnosov, bazı başarılar elde ettiklerini ancak yine de tam sonuç elde etmek için birkaç yıl daha çalışmak zorunda olduklarını dile getiriyor. Rusya aynı zamanda, yapay zekâ kullanarak “grup” halinde hareket edebilen drone’lar geliştirmeye çalışıyor.

Bu silahları inşa etmek mümkün fakat yapılmalı mı?

Rusya, silahlı yapay zekâyı keşfeden ilk ulus değil. ABD yapay zekâyı uzun menzilli gemi füzelerine dâhil etmeyi planlıyor. Aynı şekilde Çin, kendi üreteceği yapay zekâ destekli silahlar üzerinden çalışıyor.

Yapay zekânın gelişimi için sağlam politikalar geliştirmenin önemi ortada. Bunun gerekli olmasının nedenlerinden biri de, insanların böylesi bir teknolojiyi kötü amaçlarla kullanmalarını önlemek. Yapay zekâyı silahlandırma girişiminde bulunmak, ciddi boyutlarda tehlikeler oluşmasına sebep olabilir.

Kaynak: Futurism

Posted by Mert Çelik

  1. […] birer asker olmak üzere tasarlanan yapay zekâlar bir süredir etik tartışmalara sebep oluyor. Bu yapay zekâlar, bir insanın yönlendirmesine ihtiyaç duymadan kendi kendilerine hedef belirleyip saldırı […]

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir