Siz 2 Boyutlu Fotoğrafını Gösterin, Yapay Zekâ Onu Gerçek Nesneye Dönüştürsün!

İnsanlar için 2 boyutlu bir fotoğrafa bakıp içindeki 3 boyutlu objeleri anlayabilmek zor bir iş değil. Fakat bilgisayarlar için gerçek dünyadaki az deneyimleriyle bunu yapmak o kadar da kolay değil. Fakat şimdi bilim insanları yeni bir “çözümleme” yöntemi geliştirdiler ve bilgisayarların bunu başarabilmesini çok daha yakın bir zamana çektiler.
Araştırmacılar önce; yapay zekânın üç boyutlu nesneleri, iki boyutlu yüzeyler olarak ele alabilmesi için onlara bir algoritma öğretmeye başladılar. Örneğin, dağlık bir Dünya’nın boşaltıldığını ve yüzeydeki her noktayı enlem, boylam ve yükseklik olarak gösteren, dikdörtgen bir harita haline getirildiğini düşünün. Bu uygulamadan sonra, yeni makine öğrenme algoritması 3D nesnelerin fotoğraflarını 2D yüzeylere çevirmeyi öğrendi. Böylece bunlar yapay zekâ tarafından daha sonra 3D formlara dönüştürülebilecekti.

Araştırmacılar bu hafta Honolulu’da, Bilgisayar Vizyonu ve Model Tanıma konulu Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü Konferansı’nda, SurfNet adı verilen bu yeni programın; otomobiller, uçaklar ve eller için gerçek görünümlü yeni 3D şekilleri icat edebileceğini açıkladılar. Gelecekteki uygulamalar arasında, sanal ve artırılmış gerçeklik için nesneler tasarlamak, robotların navigasyonu için 3D haritalar oluşturmak ve el hareketleri ile kontrol edilen bilgisayar ara yüzleri tasarlamak yer alıyor.

Kaynak: Sciencemag

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir