Sony Eğitim Kayıtlarını Blockchain Kullanarak Dijitalleştirmeye Başladı

Sony bugün yaptığı açıklamada, eğitim kayıtlarını blockchain üzerinden depolayacak ve yönetecek olan dijital sistemin geliştirilme kısmının tamamlandığını dile getirdi. Japon firma önümüzdeki yıl, seçilen eğitim kurumlarının partnerliğinde sistemi kullanıma sunacak.

18 ay önce ilk duyurusu yapılan bu fikir temelde, blockchain’i ana defter olarak kullanarak; diploma, dereceler, testler ve daha buna benzer birçok eğitim kaydının güvenli bir şekilde depolanması üzerine odaklanyor. Sony bu sistemin, iş görüşmeleri veya başka sebeple gerçekleştirilebilecek değerlendirmeler için üçüncü partilerin erişimine izin vererek, dolandırıcılık yapılmasını önlemek için kurulduğunu belirtiyor.

Sony bu sistemle bilgiyi paylaşmayı kolaylaştırmanın ötesinde; depolanan veri kümelerinin, eğitim kurumları, müfredatları ve yönetimi için geribildirim ve iyileştirme fikirleri sağlamak üzere AI kullanılarak analiz edilebileceğini de dile getiriyor.

Bitcoin ile adını sıkça duymaya başladığımız Blockchain’i, şifrelenmiş bilgi işlem takibi sunan bir veri tabanı olarak tanımlayabiliriz. Blockchain temel olarak, değer içeren verilerin güvenli bir şekilde depolanması ve yönetilmesi için tasarlanmış bir sistem. Bu sistemin önümüzdeki günlerde başka hangi alanlarla karşımıza çıkacağı ise merak konusu.

Kaynak: TechCrunch

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir