Musk’ın Yeni Projesi: Dünya’dan Dünya’ya Yolculuk

Elon Musk, herkesin roketle yarım saatte Dünya’nın etrafında gezebileceği bir çalışma gerçekleştirdiklerini açıkladı. SpaceX’in CEO’su; uzaya giderken kullanılan türde bir roketle, insanları Dünya’nın çevresinde dolaştırarak tekrar yeryüzüne indirmeyi planlıyor. Eğer Musk’ın bu hayali gerçekleşirse, roket var olan en hızlı uçaktan çok daha hızlı olacak ve Londra-New York arasını 29 dakikada katedebilecek.

Musk inovasyonda çığır açabilecek bu planını, Mars’ın kolonileştirilmesiyle ilgili yaptığı bir sunumda açıkladı. “Big F***ing Rocket” ya da kısaca “BFR” olarak isimlendirdiği bu roket, insanları kızıl gezegene götüren roketlerle temelde aynı olacak. Fakat bu BFR’ın içi farklı ekipmanlarla donatılmış olacak.

Tanıtım videosunda roketin içi gösterilmedi ve hatta Musk’ın çoğu tanıtımında olduğu gibi teknolojinin ne zaman çıkacağı konusunda da ayrıntılı bilgiler yer almadı. Bunun yerine videoda sadece insanların bir gemiyle roketin bulunduğu yere gidip rokete giriş yapmaları, sonrasında Dünya’nın etrafında tur atarak varış noktasına inmeleri gösterildi.

Musk, bu roket sayesinde insanların çoğu yere yarım saatten daha az, herhangi bir yere de bir saatten daha az sürede ulaşma imkânları olacağını dile getirdi. Roket planlandığı şekilde üretilebilirse, Londra’dan New York’a gitmek sadece 29 dakika sürecek.

Musk roketin kurulumuna 2018 yılı ortalarında başlamayı planladıklarını açıkladı.

Kaynak: Independent

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir