Stanfordlı Beyin Cerrahları Sanal Gerçekliğe Güveniyor

Stanford Tıp’ta beyin cerrahları, hastaların vakalarındaki ince detayları daha iyi anlamak ve hastaları spesifik koşullara dair eğitmek için sanal gerçekliğe güveniyorlar.

Surgical Theatre’ın bir ürünü olan sistem, farklı görüntüleme yöntemlerinden elde edilen verileri bir araya getiriyor. Stanford, zorlu cerrahi prosedürleri hazırlamak, doktorları eğitmek ve ameliyathaneye yardımcı olmak için istihdam edilen sistemin önemli bir şekilde kullanılacağını öngörüyor.

Zor Olduğu Düşünülen Ameliyatlar Daha Kolay Olacak

Stanford; yatılı koltuklar, geniş ekranlar ve Oculus Rift sanal gerçeklik sistemi bulunan Nöroşirürjik Simülasyon Laboratuvarı isimli özel bir oda kurdu. Odada bulunan insanlarla, sistem aracılığıyla iletişim kurabilen eğitmen, ilginç vakaları tartışabiliyor ve hatta sanal gerçeklikten elde ettikleri görsellerle örneklendirebiliyorlar.

Laboratuvar; ayrıca, alışılmadık ve gerçekleşmesi zor ameliyatları planlama gibi önemli süreçlerde de kullanılıyor. Profesör Doktor Gary Steinberg “Bir tümöre nasıl yaklaşabileceğimizi ve kritik bölgelerin önüne nasıl geçebileceğimizi sanal gerçeklik sayesinde planlayabiliyoruz” dedi.

Kaynak: Medgadget

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir