Süper Bilgisayar Theta Beyin Fonksiyonlarını Haritalandırmamıza Yardım Edecek

ABD’de biri Türk iki araştırmacı; gelişmiş bir süper bilgisayardan yardım alarak insan beynindeki tüm nöronları ve bağlantıları haritalamak üzere çalışma gerçekleştiriyor.

İnsanlığın, beynin nöral aktivitelerinin bir haritasını çıkarmasıyla elde edeceği çok önemli bilgiler var. Fakat 100 trilyon bağlantı kuran, 100 milyar nöronun haritasını çıkarmak hiç de kolay değildir.

ABD Enerji Bakanlığı’ndaki Argonne National Laboratory’den iki araştırmacı, bu işlemi kolaylaştırmak için yeni beyin connectome (beynin nöron düzeyinde haritalanması) projelerini geliştirdiler.

Araştırmacı Doğa Gürsoy ve Bobby Kasthuri’nin geliştirdikleri projenin amacı, beynin bütünün bir haritasını çıkarmak. Araştırmacılar bu nihai hedefe ulaşabilmek için öncelikle, veri madenciliği ve makine öğrenimi tekniklerinin yardımıyla yetişkin bir farenin beynindeki 75 milyon nöronun haritasını çıkarttılar.

Bu işlem Argonne Leadership Computing Facility’de yer alan Theta isimli bir süper bilgisayar tarafından gerçekleştirildi. Gürsoy, “Amacımız oldukça basit: insan beynindeki bütün nöronları görüntüleyebilmek. Ama X-ray ve elektron mikroskoplarının veri kümeleri fazla büyük. Biz de verileri analiz edecek yazılımı ve kod temeli alt yapısını kurmak için Theta’yı kullanıyoruz” diyor.

Fütüristik Çalışmalarda Kullanılabilir

Fare beyni üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmaların tamamlanmasının ardından Gürsoy ve Kasthuri ilk önce daha büyük farelerin beyinleri, daha sonra da insan olmayan primatların beyinleri üzerinde analizler gerçekleştirmeyi planlıyorlar. Şimdilik teknik, insan beyninin karışıklığına hazır değil. Bunu başarabildiğindeyse sonuçları muazzam olabilir.

Beyindeki bağlantıların haritası, Alzheimer veya otizm gibi nörolojik rahatsızlıkların gelişimine işaret edebilen küçük değişiklikleri anlamamıza yardımcı olabilir.

Dahası, bu beyin haritalama seviyesi, nöronların sentetik biyoloji yoluyla mühendisliği veya gelişmiş beyin-bilgisayar ara yüzlerinin oluşturulması gibi daha fütüristik çalışmalarda bize yardımcı olabilir. Aynı zamanda insan beyninin işleyişini taklit etmek için tasarlanmış daha iyi yapay sinir ağlarının geliştirilmesine de katkı sağlayabilir.

Kaynak: Futurism

Görsel: Argonne Leadership Computing Facility

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir