Tesla Tek Şarjla 1000 Km’yi Aştı

Tesla’nın geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdüğü son elektrikli model arabası Tesla Model S P100D, tek bir şarj etmeyle 1078 km yol kat ederek elektrikli araçlardaki mesafe rekorunu kırmış oldu.

2017 yılı elektrikli araç sahiplerinin tek bir şarjla ne kadar yol kat edebilecekleri üzerine yeni rekor denemeleri yaptıkları bir yıl oluyor. Yeni rekor ise İtalya’da kırıldı. İtalya’daki Tesla Owners Club tarafından sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf, ekibin tek bir şarjla 1.078 km gitmeyi başardığını belgeledi.

Bir önceki rekor 901,2 km ile Belçika’dan gelmişti. Bu yeni rekorla Tesla Owners Club Italy sürücüsü, elektrikli araçla 1000 km’den fazla yol giden ilk sürücü olma unvanına sahip olmuş oldu.

Tabii burada yolculuğun hangi şartlar altında gerçekleştirildiğini de belirtmek gerekir. Rekor; 40 km hızla, havalandırmasız, düşük dirençli lastiklerle ve oto-pilot uygulamasından faydalanılarak kırıldı. Böylece ekip, 29 saatin ardından minimum batarya kullanımıyla 1000 km’yi aşmayı başardılar.

Bütün bunlara rağmen bu rekor, ileride elektrikli araçlarla uzun süreli yolcuklar yapılabileceğini kanıtlaması açısından sembolik bir anlam taşıyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir