Toyota Araştırma Enstitüsü Silikon Vadisi Merkezi Açıldı

Toyota’nın 2015 yılında kurduğu Toyota Araştırma Enstirüsü (TRI), 1 milyar $ yatırımla Silikon Vadisi’ndeki yeni merkezini faaliyete geçirdi. Merkez; yeni nesil hareket kabiliyeti, robot teknolojisi ve gelişmiş malzemeler üzerine yoğunlaşacak. Enstitü, tamamlayıcı teknoloji çözümleri üzerinde çalışan yenilikçi, yeni başlayanlara odaklanan özel bir girişim fonu ile ilerliyor.

Otomotiv devi, geçtiğimiz günlerde 100 milyon dolarlık fon ile Toyota AI Ventures’i başlattı. İlk olarak İsrail merkezli Intuition Robotics, İngiltere merkezli SlamCore ve Silikon Vadisi merkezli Nauto şirketleriyle ortaklık yapacak olan Toyota, bu şirketlere merkezi danışmanlık ve temel mühendislik desteği sağlayacak.

“Parlak girişimci yetenekler ile işbirliğini genişletmek kritik öneme sahip”

TRI CEO’su Gill Pratt, yaptığı açıklamada “TRI hızlı bir şekilde büyüyor ve dünyanın en parlak girişimci yetenekleri ile işbirliğini genişletmenin kritik öneme sahip olduğunu biliyoruz” dedi. “Bu girişim; Toyota’nın, insanların hayat kalitesini arttırma konusunda kararlı ve yetenekli girişimcilere, güç verme misyonunun doğru bir örneği.” diye ekledi.

Toyota AI Ventures Genel Müdürü Jim Adler “Birçok yeni üretim teknolojileri geliyor ve biz bunların hepsine başarılı bir şekilde yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

AI Ventures, gelecekte yapay zeka yatırımlarını hedefe alacak. Ayrıca robot, veri ve bulut teknolojisi alanlarında çalışmalar yapacak.

Kaynak: Forbes

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir