Toyota “Görünmezlik Cihazı” Patenti Aldı

Toyota, nesnelerin görünmez olmasını veya en azından şeffaf olmasını sağlayacak bir cihaz geliştiriyor. Japon otomobil üreticisi kısa bir süre önce, sürücülerin görüşünü iyileştirmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’nden bir patent aldı.

Bilim kurgu ya da fantastik filmlerden görmeye alışkın olduğumuz görünmezlik ya da gizlenme araçları, bilim insanlarının hep ilgisini çeken bir konu oldu. Japon araba üreticisi Toyota ise bunun üzerine oldukça dikkat çekici bir çalışma gerçekleştirdi.

Toyota yakın zamanda, “Nesnenin şeffaf görünmesi için kullanılabilecek aygıtlar ve yöntemler” patentini Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’nden (USPTO) aldı. Görünmezlik üzerinde çalışan şirket bir otomobil üreticisi olunca elbette herkeste merak ve heyecan uyandırıyor.

Daha İyi Bir Görüş İçin “Görünmezlik”

Aslında cihaz arabanın tamamının görünmez olması değil, sadece belirli bir bölgesinin şeffaflaştırılması üzerine odaklanıyor. Yani bu çalışmadaki amaç, arabanın gizlenmesi değil sürücünün görüşünü arttırmak.

Araçların ön camının iki yanında bulunan A sütunları, sürücünün yolu rahat görmesini engelliyor. Özellikle çarpışma-güvenliği standartları gereğince bu sütunların giderek daha fazla kalınlaştırılması, sürücünün görüşünün daha da kısıtlanmasına yol açtı. İşte Toyota bu sütunları görünmez (şeffaf) hale getirebilecek bir cihaz üzerine çalışıyor.

Toyota’ya göre, böyle bir teknoloji zaten mümkündü. Ancak bunu arabalara uygulamak, video kameraları ve diğer pahalı ekipmanları gerektirdiği için oldukça maliyetli oluyordu. Toyota’nın bu “gizleme aracı” ise daha ucuz bir çözüm sunuyor. Sürücünün daha rahat görmesini sağlamak üzere, A sütunlarının etrafındaki ışığı bükmek için aynalar kullanıyor. Bu da sürücülere yol ve çevresi hakkında daha geniş bir görüş imkânı sunuyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir