Tükürükle Çalışan Batarya Üretildi

Binghamtom Üniversitesi’nden araştırmacılar, tükürükte bulunanlar gibi organik malzemelerle çalışan basit bir batarya geliştirdiler. Kolay ve ucuza üretilebilen bu bataryalar çeşitli cihazlar için kullanılabilecek.

Her gün kullandığımız sayısız aygıta güç vermek için yeni yollar arıyoruz. Bu bataryanın çevreye zarar vermeden üretilmesi ise bizim için çok daha önemli. Fakat bir gün bizim tükürüğümüzle çalışan kâğıttan bataryalar kullanacağımızı tahmin edemezdik sanırım. Binghamton Üniversitesi’nden araştırmacılar sayesinde bu artık mümkün.

Bakteriyle çalışan bu batarya, küçük bir tükürükle bir LED ışığın 20 dakika boyunca yanmasını sağlayabiliyor. Teknoloji, diyotları aydınlatma ile sınırlı değil. Özellikle az gelişmiş ülkelerde yaşayanlar için çok önemli bazı olası uygulamaları barındırıyor. Piller; gebelik testleri, HIV testleri, glikoz monitörleri ve diğer hayat kurtarıcı tıbbi cihazlara güç sağlamak için kullanılabilir.

Küçük origamilere benzeyen ve oldukça ucuza mal edilebilen pillere, işlev gören tükürük bezi olan herkes güç sağlayabilir. Bunu yapamasanız bile biraz kirli su ile bataryayı aktif hale getirebilirsiniz.

Bu bataryalar, temiz enerji geleceğimizin ayrılmaz bir parçası olma potansiyeli taşıyor. Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjiyi depolamak ve verimli bir şekilde kullanmak, tasarruflu enerji çözümlerinin yaygın bir şekilde benimsenmesinin anahtarı olabilir.

Araştırma, Advanced Materials Technology dergisinde yayınlandı.

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir