Uyku Kaynaklı Kazalara Son

 

Sürüş esnasında uyanık kalabilmek için enerji içecekleri ve kahveyi unutun! Yeni bir bileklik, sizi direksiyonda uyanık tutmak için üretildi. Bu bileklik, sürücüleri küçük elektrik çarpmaları ve dürtme ile uyanık tutabiliyor.

Steer adı verilen bileklik, kalp atış hızı ve cilt iletkenliğini ölçen 16 sensörden oluşuyor. Bu istatistikler normal oranlarla karşılaştırılıyor ve eğer kalp atış hızının düştüğünü algılarsa, güçlü bir titreşim ve sarı ışık ile bir uyarı gönderiyor. Bunu, uyanmanızı sağlayan bir tokmak gibi düşünebilirsiniz.

Uyarıya rağmen kalp atış hızınız düşmeye devam ediyorsa, cihaz uykuya dalmak üzere olduğunuzu düşünüyor ve sizi elektrik çarpması ile sarsıyor. Steer yaratıcılarına göre, şoktan sonra sarotonin, kortizol ve diğer hormonlarınız normal seviyeye ulaşıyor ve bu sizi ayakta tutuyor.

“Binlerce Hayat Kurtulabilir”

Teknoloji şirketi, ürünün 100 $ olacağını ve kasım ayından itibaren kullanıma sunmayı beklediklerini ifade ediyor. Kickstarter’da başlayan ve amacına ulaşan Steer’in yaratıcısı Vlad Ilyin, bu ürün sayesinde sürücülerin uykuyla ilgili kazalarının azaltılabileceğini ve böylece binlerce hayatın kurtulabileceğini dile getiriyor.

Kaynak: Mashable

Posted by Mert Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir