Yapay Zekâ Game of Thrones’un Bir Sonraki Kitabını Yazmaya Çalışıyor

Game of Thrones’un yeni kitabının çıkmasını beklemek için fazla sabırsız olanlara iyi haber: Yapay zekâ, bugüne kadar yazılan kitaplardan yola çıkarak Game of Thrones’un altıncı kitabını yazmaya başladı.

Bu hafta sezon finalini yapan Game of Thrones’un ilerleyen bölümlerinde neler olacağını öğrenmek için yanıp tutuşuyorsanız, yalnız değilsiniz.

Yazılım mühendisi Zack Thoutt, tekrarlayan sinir ağı (recurrent neural network) olarak bilinen bir yapay zekâya, George R.R. Martin’in yazdığı 5 bin sayfalık romanları okuttu. Thoutt daha sonra algoritmayı hikâyenin devamında ne olacağı üzerine tahminler yapması için kullandı.

Bize analiz edilecek yeni şeyler veren bu yeni algoritmanın yazdıkları, bir süredir konuşulan hayran teorileriyle paralellik içeriyor.

Thoutt yarattığı algoritma için, “Görüldüğü üzere çok mükemmel değil” diyor. “Uzun süreli bir hikâye sunmuyor ve kullandığı dil bilgisi de çok mükemmel değil. Fakat algoritma İngilizceyi ve George R.R. Martin’in kendi yazma stilini öğrenme yeteneğine sahip.”

Algoritmanın yaşadığı en büyük kısıtlama, kitapların bir algoritma için yeteri kadar veri içermiyor olması. Thoutt algoritmanın daha iyi işler çıkarabilmesi için uygun bir kitabın, Game of Thrones kitaplarından 100 kat daha uzun olması ve daha basit bir dil kullanıyor olması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: WorldEconomicForum

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir