Yapay Zekâ Hayatlarımıza Ne Zaman, Ne Kadar Girecek?

Oxford Üniversitesi ve Yale Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmayla yapay zekânın hangi yıllarda, hangi görevleri yapabilir hale geleceği açıklandı. Buna göre; 50 yıl sonra yapay zekâ, insanların yaptığı bütün işleri yapabilir hale gelecek.

Görsel: Business Insider

Bu araştırma, yapay zekânın insan hayatına nasıl etkilerde bulunacağı üstüne çalışmalar yapan 352 kişinin, yöneltilen anketlere verdiği cevaplar sonucunda ortaya çıkartıldı.

Ne Kadar Süre Sonra Bu Denli Hayatımıza Girecek?

Araştırmacılar, önümüzdeki 10 yıl içinde yapay zekâların yapabileceği otomatikleşebilecek işlerin daha çok ezbere dayanan, mekanikleşmiş görevler olacağının sonucuna ulaştılar. Buradan da önümüzdeki yıllar içinde yani 2020’li yılların ortasında makinelerin çevirmenlik becerisinin insanlarınkini aşabileceği ve lise düzeyindeki bir kişiden daha iyi kompozisyon yazabilecekleri tarzında sonuçlar ortaya çıkardılar.

Ancak kitap yazmak veya yüksek düzey matematik işlemleri ile uğraşmak gibi daha karmaşık olmakla birlikte yaratıcılık gerektiren işlerde insanların yerini almaları için biraz daha zaman gerekecek gibi görünüyor. Yine de araştırmacılar, 2051 yılına kadar bir insanın yapabileceği bütün görevleri yapay zekâların da yapabileceğini düşünüyorlar. Hatta 2136 yılına kadar da bütün insan mesleklerinin makineleştirileceğini düşünüyorlar.

Araştırmacılar, “Yapay zekânın gelişmesi; ulaşım, sağlık, bilim, finans ve askeri alanlar gibi birçok alanı daha modernize ve sıkıntısız bir hale getirecek gibi görünüyor. Bu sonuçlar, araştırmacı ve devlet arasında yapay zekâ üzerine eğilimleri tahmin etme ve yönetme konularında tartışmalara neden olacaktır.” açıklamasını yapıyorlar.

Kaynak: The World Economic Forum

Posted by Efe Bostancı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir