Bu Yapay Zekâlar Hepimizden Daha Çok Çıkma Teklifi Alıyor!

“Çok şekersin, fotoğrafın var mı?”

“Bekar mısın?”

“Seni seviyorum”

Bu mesajların bir sevgili bulma uygulamasından olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu mesajlar müşterilerin; otomobil bayileri, sigorta şirketleri ve eğitim firmalarının müşteri temsilcilerine gönderdikleri mesajlar. Problem ise bu mesajları alan müşteri temsilcilerinin insan olmamaları. Bu müşteri temsilcileri, konuşma yapay zekâsı üzerinde uzmanlaşmış Conversica şirketi tarafından geliştirilen algoritma tabanlı yazılımlar. Ama o kadar gerçekçiler ki yapay zekâ olduğunu anlayamayan müşteriler tarafından sürekli çıkma teklifi alıyorlar.

Amerika’da robotların yüksek beceri gerektiren işlerde iş gücüne katılmaya başlaması konuşulmaya başlandı. Ancak daha sözel beceriler gerektiren pazarlama ve satış gibi alanlara yeni yeni yapay zekâ geliştiriliyor. Sohbet botları sayesinde şirketler sonucu olmayacak satışlar için insan gücünü kullanmamış oluyor.

Doğal dil işleme ve makine öğrenimi gibi teknolojilerde ilerlemeler, yapay zeka programları kullanarak kullanıcı ile son derece gelişmiş bir iletişim kurulmasını sağlıyor.

Bu sistem ise şirketin, Conversica gibi bir iletişim yapay zekâsı şirketine üye olması ve kendilerine göre bir isim, cinsiyet ve unvan belirlemeleriyle başlıyor. Bu sanal temsilciler, gerektiğinde müşteriler ile mesaj veya e-posta yoluyla iletişim kurmaya başlıyor. Bir müşterinin gerçekten ilgilenmesi durumunda yapay zekâ asistanı, müşteriyi gerçek bir satış temsilcisine yönlendiriyor.

Yapay zekâ asistanlarının, insandan daha iyi olarak yaptığı şey ise herhangi bir iletişim isteğini yanıtsız bırakmamaları. Dolayısıyla bu asistanlar, bir e-postayı yanıtlamayı unutmayacak ve iletişimin devamını sağlayacak şekilde programlanabilir.

Conversica’nın CEO’su Alex Terry asistanların; isimleri, e-posta adresleri ve telefon numaraları olduğunu, e-posta ve mesaj okuyup yazabildiklerini ve iletişimi devam ettirebildiklerini söylüyor. Aynı zamanda bine yakın şirketle çalıştıklarını, iki yüz elli milyon mesaj gönderildiğini ve bunun yapay zekâ asistanlarının başarısını gösterdiğini ekliyor. Yapay zekâ asistanlarının başarısının aynı zamanda kurulumlarına bağlı olduğunu söyleyen Terry, kullanıcılar için asistanın cinsiyetinin ve genç biriyle iletişim kurduğunu hissetmenin önemli olduğunu belirtiyor.

Terry aynı zamanda “Kaylie, Marie, Ashlee” gibi isimlere sahip asistanların ilginç bir şekilde etkileşimi arttırdığını dile getiriyor.

Verimliliği Arttıracağı Düşünülüyor

İş dünyası; robotların insanların yerini alıp, insanların yaptığı işleri yapabileceklerinden korkuyor. Araştırmacılar, Amerika’daki işlerin yarısının bilgisayara çevrilebileceğini söylüyor. Sayısız haber başlığı da yapay zekânın iş dünyasındaki başarısını destekliyor.

Ancak Conversica, bir yapay zekâ asistanının şirkete sürdürülebilir bir verimlilik katacağını söylüyor. Yapay zekâ asistanları sayesinde çalışanlar; satışlarını sonuçlandırmak, anlaşmalar yapmak ve şirketlerin gelirlerini arttırmak için daha fazla zaman bulacak.

Kaynak: CNBC

Posted by İpek Auf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir