İnovasyon Yapmak İçin Önce Bir Çay Demleyin

Çin’de gerçekleştirilen bir araştırma, çay tüketimi ile yaratıcılık arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Bilim insanlarına göre, çay tüketimi “hayal gücü” ve “fikir üretme” becerilerini destekleyerek yaratıcılığı arttırıyor.

Pekin Üniversitesi’nden araştırmacılar, toplam 50 katılımcı üzerinde yürüttükleri çalışmanın sonuçlarını Food Quality and Preference adlı dergide yayımladı.  Araştırmacılar, düzenledikleri kontrollü deneyde katılımcıların yarısına siyah çay, yarısına sıcak su verdiler ve ardından katılımcılardan yaratıcı tasarımlar yapmalarını istediler. Deneyin sonuçlarına göre, çay içen katılımcıların yaptığı tasarımlar inovatif ve estetik açıdan daha başarılı olduğu görüldü.

Çay, içerisinde bulunan kafein adlı kimyasal sayesinde sinir sistemini uyararak dinçlik ve keyif hissi verir. Çinli araştırmacılar, çayın yaratıcılık üzerindeki etkisinin verdiği “rahatlık” hissinden kaynaklandığını düşünüyor. Bugün Google’dan Apple’a bir çok büyük şirketin daha “pozitif” ve “rahat” iş ortamları tasarlamak için uğraşması tesadüf değil. Rahat hisseden çalışanların bilişsel esnekliği ve hayal kurma kapasitesi çok daha yüksek. Yaratıcı fikirler ortaya koymak mı istiyorsunuz? Tasarladığınız proje üzerinde ekibinizle beyin fırtınası mı yapacaksınız? Pozitif ortamlar tasarlayın ve bir bardak çay doldurarak işe koyulun.

Kaynak: Research Digest

Posted by Özge Uçar

 1. Sayın Özge Hanım, raporu paylaşmanızı rica ediyorum.

  Cevapla

  1. Ceren Seber 22/05/2018 at 13:29

   Merhaba Serkan Bey,
   Katkınız için teşekkür ederiz. Tüm yazılarımızın sonunda faydalandığımız kaynağı açıkça belirtiyoruz. İyi günler dileriz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir