Yeni Algoritmayla Drone’lar Mükemmel Film Sahneleri Çekebilecek

Drone’ların bağımsız bir şekilde film sahneleri çekebilmesini sağlayacak yeni bir algoritma geliştirildi. Bu algoritma sayesinde, çekilmesi oldukça zor ve pahalı olan sahneler drone’lar tarafından otonom bir şekilde çekilebilecek.

ETH Zurich’te doktora öğrencisi olan Tobias Nägeli, çekimi zor sahnelerin daha az sayıda kaynakla çekilebileceğini düşünerek çalışmalarına başladı. Nägeli; drone’ların dinamik sahneleri otonom olarak, yönetmenlerin ve sinematografların planladığı şekilde çekebilmesi için bir algoritma geliştirdi.

Birkaç yıldır drone’lar çekimler için kullanılıyor fakat iyi bir kayıt ortaya çıkabilmesi için iki uzman gerekiyor, biri drone’u kontrol ediyor diğeri ise kamera açısını kontrol ediyor. Çekim sırasında belirlenen bir kişiyi kontrol eden drone’lar da mevcut fakat bu durum yönetmenin kontrolü kaybetmesine ve aynı anda birden fazla kişinin çekilememesine sebep oluyor. Nägeli bu nedenle yeni sistemi geliştirdiklerini dile getiriyor.

Sistemin nasıl çalıştığını açıklayabilmek için Nägeli, robot elektrik süpürgesi örneğini veriyor: “Biz bu robotlara tam olarak izlemeleri gereken rotayı söylemeyiz. Yalnızca bu işlemin sonunda evin temiz olması gerektiğini belirtiriz.” Eğer bu analojiyi filme uyarlayacak olursak, yönetmen drone’un tam olarak ne zaman nerede durması gerektiğiyle ilgilenmiyor. Asıl önemli olan şey sonunda çekilen görüntülerin beklentileriyle uyuşuyor olması.

Sinematograf ve drone arasındaki iletişimin sağlanması işini Nägeli’nin geliştirdiği algoritma üstleniyor. Çekim açısı, takip edilecek kişi ya da kameranın takip edeceği sahneler drone’un uçuşundan önce belirleniyor.

Birbirleriyle İletişim Kurabiliyorlar

Gerekli bilgileri veren GPS sensörlerinin de yardımıyla drone’lar, belirlenen çekim planı için saniyede 50 kez hesaplama yapabiliyor. Aynı zamanda iki drone beraber çekim yaparken birbirleriyle iletişim kurabiliyor ve böylece birbirlerinin çekim açısına girmiyorlar. Drone’lar önlerine çıkan engelleri algılayabiliyor ve bunlar için önlem de alabiliyorlar.

Bu durumdan biraz rahatsız olabilecek olan sinematograflar için de Nägeli, “Bizim amacımız bu drone’ları sinematografların ya da yönetmenlerin yerine kullanmak değil. Bizim sistemimizin amacı sadece film üreticilerinin elindeki imkânları arttırmak ve onların daha önce çekimi imkânsız ya da çok zor olan sahneleri çekebilmelerini sağlamak” diyor.

 

Kaynak: Futurity

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir