Yeni Sentetik Kaslar Bizi İnsansı Robotlara Bir Adım Daha Yaklaştıracak

Mühendisler tarafından geliştirilen ve kendi ağırlığının 1000 katını kaldırabilecek güçteki yeni bir sentetik kas, insansı robotları daha gerçekçi hale getirebilme yolunda önemli bir adım atmamızı sağlayabilir.

Robotlar hala bazı spesifik hareketleri yerine getirirken zorluk yaşıyorlar. Örneğin, yerdeki yumuşak bir nesneyi ona zarar vermeden almayı henüz tam olarak başaramıyorlar. Yeni geliştirilen bir sentetik kas çeşidi, bu sorunun çözülmesinde büyük ilerlemeler kaydetmemizi sağlayabilir.

Columbia Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, 3D baskı kullanarak üretilebilen, yeni yumuşak bir kas formu geliştirdiler. Malzeme, kendinin 1000 katı ağırlığını kaldırabiliyor ve doğal kaslardan 15 kat daha fazla kasılma sıklığına sahip.

Araştırma grubunu yöneten Prof. Dr. Hod Lipson, “Robot beyinleri üretmek üzerine büyük ilerlemeler kaydettik ancak robotların vücutları hala çok ilkel” diyor. Lipson, “Bu bulmacanın önemli bir parçasıydı. İnsansı robotlar oluşturabilmek için son engellerden birinin üstesinden gelmeyi başardık” açıklamasını yapıyor.

Tıp İçin Önemli

Bu buluş tıp alanında da önemli gelişmeler sağlayabilir. Bu teknolojiyi kullanarak üretilen makineler, hassas hareketlerin gerekli olduğu tıbbi durumlarda doktorlara yardım edebilirler. Hatta ileride, kullanıcıların parmakları üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak için materyalin yeni nesil protezlere entegre edildiğini bile görebiliriz.

Araştırmacılar çalışmalarının ilerleyen aşamalarında, yapay zekâyı bu malzemeyle yapılacak hareketleri kontrol etmekte kullanmayı planlıyorlar ve böylece yarının robotlarının çok daha insana benzer olmasını sağlamayı hedefliyorlar.

Kaynak: Mirror, Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir