Yeni Yazılım Sürüş Esnasında Mesajlaşma Tehlikesini Engelleyecek

Araba kullanırken telefonunuzu kullanıp kullanmadığınızı tespit etmek üzere, yapay zekâ ve kameralardan yararlanan yeni bir yazılım geliştirildi. Bu teknolojinin, otonom araçlarla birlikte kullanıldığında çok fazla hayat kurtarabileceği düşünülüyor.

Güvenli Yollar

Ulusal Güvenlik Konseyi’ne göre, ABD’de her yıl, 1,6 milyon kaza mesajlaşma sürüş sırasında mesajlaşma sebebiyle meydana geliyor. Bu, her 4 kazanın 1’ine tekabül ediyor.

Waterloo Üniversitesi’nden araştırmacılar, mesaj yazarken olduğu gibi sürüş esnasında dikkatinizin dağıldığını tespit etmek için kameralar ve yapay zekâ kullanan algoritma geliştirdiler. Bu sistem; telefonda mesajlaştığınızda, arka koltuğa uzandığınızda veya baş ve yüz konumunda bir değişikliğe neden olan başka bir şeyden kaynaklanabilecek dikkat dağınıklığı belirtilerini tespit edebiliyor.

Sistemin böyle bir durum tespiti yapmasının ardından, otonom araçlarda sürüşün kullanıcının kontrolünden alınması planlanıyor. Araştırmacılar, otonom araçlarla birlikte kullanıldığında bu yazılımın yol güvenliğini önemli ölçüde arttırabileceğini düşünüyorlar.

Kaynak: Futurism

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir