“İnteraktif Duvarlar” Çok Yakınımızda

Carnegie Mellon Üniversitesi ve Disney araştırmacıları, evlerimizdeki sıradan duvarları hareketleri algılayabilen devasa bir izleme paneline dönüştürdüler. Hiçbir kamera içermeyen bu sistem, gelecek nesil duvarlarımızın atası olabilir.

Ünlü fütürist Michio Kaku’nun gelecekte duvarlarımızın nasıl olacağına dair öngörüleri yavaş yavaş gerçekleşmeye başladı. Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacılarıDisney araştırmacılarının da katkısıyla geliştirdikleri ve “Wall++” olarak adlandırdıkları yeni nesil duvar prototipini tanıttılar.

Akıllı telefonlarımızda bulunan dokunmatik ekranlara benzer bir sistemin kullanıldığı bu duvarlar, bir kullanıcının duvara mesafesini algılıyor ve duvar büyüklüğünde interaktif bir ekrana sahip olmamızı sağlıyor. Kullanıcıların oda içerisinde nerede olduklarını belirleyebilen Wall++, duvara yeteri kadar yakın olduğunuzda yaptığınız vücut hareketlerini de ayrıntılı olarak algılayabiliyor.

Kamera Barındırmıyor

Bu sistemin önemli özelliklerinden biri de bunları yaparken herhangi bir kamera kullanmıyor olması. Wall++ özel elektrotlar, elektriği iletebilen su bazlı boya, kaplamalar ve en son tüm sistemi örten lateks boya ile üretiliyor. Daha sonrasında bu sistem özel bir cihaza bağlanıyor ve böylece duvar interaktif hale geliyor.

Herhangi bir duvara kolayca uygulanabileceği belirtilen bu sistemin metrekaresi ise 20 dolara mal oluyor. Bu özelliğiyle de yaygın olarak kullanılabileceği ve giderek daha da başarılı hale getirilebileceği düşünülüyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir