İsveç’te Yollar, Elektrikli Arabaları Şarj Edebilmek Üzere Modifiye Ediliyor

İsveç’te bir yola, sürüş sırasında elektrikli araçları şarj edebilen bir mekanizma yerleştirildi. Şimdilik yalnızca 2 km’lik bir mesafede bulunan bu sistem, toplamda 20.000 km uzunluğundaki otoyollara da uygulanacak.

İsveç, elektrikli araç sahiplerinin yolda kalmayacağından emin olabilmek için önemli bir adım attı. Hükümetin “elektrikli araçları şarj edebilen yollar” projesinin ilk çalışması olarak, Stockholm yakınındaki 2 km’lik bir yola elektrikli ray yerleştirildi.

Bir Aracın Tükettiği Enerji Hesaplayabiliyor

Bu sistemle elektrikli arabanın şarj edebilebilmesi için arabanın alt kısmına, bu raya geçebilecek bir aparat yerleştiriliyor. Bu hareketli kol, raydan dışarıya çıktığınızda otomatik olarak ayrılıyor ve eski konumuna geri dönüyor. Sistem, tüketilen enerji miktarını da hesaplayabiliyor ve araç kullanıcısını tükettiği enerji karşılığı kadar borçlandırabiliyor.

İsveç bu teknolojiyi ülke çapında genişletmeyi planlıyor, ancak ülkedeki 500.000 kilometrelik yolun tamamını elektriklendirmek değil. Bunun yerine, otoyolları oluşturan 20.000 kilometrelik raylara bu sistem kurulacak.

Kaynak: Engadget

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir