Japonya, Yaşlanan İnşaat İşçilerin Yerini Alacak Robot Arayışında

Japon şirketleri bir iş gücü otomasyonu sorunuyla karşı karşıya. Ama bu tahmin ettiğiniz gibi bir sorun değil. Nüfusunun dörtte birinden fazlası 65 yaş üstü olan Japonya, emekliliği yaklaşan inşaat işçilerinin yerini alabilecek robot üretimi telaşı içerisinde.

Tahminlere göre, Japonya’nın yaşlı nüfus oranı önümüzdeki 40 yıl içerisinde yüzde 40’ı bulacak. Pek çok alanda otomasyona geçilebilmiş olsa da inşaat bu alanların içerisinde yer almıyor. Bazı şirketler tarafından yüksek binaların inşasında kullanılabilecek robotlar üretildi, fakat şu ana kadar çok az sayıda bir istihdam gerçekleştirildi.

İnşaat sektöründe çalışması için geliştirilen robotlar henüz yeteri kadar başarılı değil. Bir robotun inşaat alanında veya binanın içerisinde hareket edememesi sorunu mühendisler tarafından henüz çözülebilmiş değil.

Teknolojinin biraz zamana ihtiyacı olsa da Japonya’nın bu kadar zamanı yok. Ülkede inşaat işcileri işlerinden ayrılıyorlar ve yerlerinde bırakacakları boşluğu dolduracak ne “insan” ne de “robot” çalışan mevcut.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir