Kaliforniya Kanunları “Akıllı” Şehirlerdeki Gözetim Teknolojisini Limitlemeyi Hedefliyor

Geleceğin “akıllı şehirleri”, her zaman izlenebilecek şehirler haline geliyor. Bu şehirlerin, kendi sakinlerini güvende tutma potansiyeli var. BBC’nin de belirttiği üzere; şehirlerde bombalar patlıyor ancak polisler gereken güvenlik hizmetlerini sağlayamıyorlar. Durum böyleyken, yapay zekâ ve akıllı sistemler suç eylemlerini 7/24 izleyebiliyorlar.

Elbette, gözetim teknolojisi bazı sorunları da beraberinde getiriyor: vatandaş gizliliği. Anlaşılan o ki, Kaliforniya’daki bazı şehirler Orwell’in 1984 isimli romanındaki gibi bir değişime hazır değil.

1 Mayıs’ta Oakland Şehir Konseyi, belediye temsilcisinin teklif ettiği gözetim teknolojisini, alanında uzman kişilerden oluşan bir kadronun değerlendirmesini talep etti. Temsilcinin, Gizlilik Danışma Komisyonu’na “teknoloji etkileri raporu” hazırlaması talep edilecek. Rapor kabul edilmezse, uygulamaya geçilmeyecek.

Kanun yapıcılar, bu gözetim teknolojisinin özellikle Kaliforniya’da belgesiz göçmenleri hedef alan baskın ve tutuklamaların arttığı bir çağda, ırkçılık ve ayrımcılık sorunsalı üzerindeki etkiler dikkat çektiler. Bu durum Oakland, Berkeley ve Davis gibi Kaliforniya şehirleri için ekstra önem taşımaktadır. Çünkü bu bölgeler, belgesiz göçmenleri saptamak ve sınır dışı etmek için federal otoritelerle yalnızca sınırlı işbirliği sağlayan “Sığınak Şehirler” arasında yer almaktadır.

Mevcut siyasi iklimde, Kaliforniya gizlilik savunucuları durumu şu şekilde özetlemektedirler: “Topluluğumuzun güvenini, yasadışı ve acımasız hedeflemelerden korumak adına, gözetim ve kişisel veri erişimini minimum seviyede tutmak her zamankinden daha önemli.”

Akıllı” şehirlerde yaşayan insanlara, gizlilikleri karşılığında daha güvenli bir yaşam sözü veriliyor. Düzenlemelerin sonunda verilen kararla, Kaliforniya’daki gelişmeler, büyük bir değişimin sinyali olabilir.

Kaynak: Futurism

Posted by Ceren Seber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir