Kameraya El Sallayın : Nvidia ve AnyVision Geliştirecekleri Teknoloji ile Her Adımınızı Takip Edecek

Nvidia, yapay zeka geliştiricisi AnyVision ile birlikte şehirlerdeki MOBESE kameralarına otomatik yüz tanıma özelliği kazandırmak için kolları sıvadı.

Person of Interest dizisini duymuşsunuzdur: Dünya üzerindeki tüm kamera, mikrofon ve internet arama verilerini analiz ederek suça karışma ihtimali olan insanları tespit edebilen bir yapay zeka icat edilir ve olaylar gelişir. Teknoloji dünyasında son yaşananlar Person of Interest’in bir bilim-kurgu dizisinden fazlası olduğunu gösteriyor.

Nvidia “Metropolis” ismini verdiği proje kapsamında, akıllı şehirler tasarlamak için yapay zeka şirketi AnyVision ile stratejik ortaklık kurdu. AnyVision ve Nvidia, sokak kameralarından elde edilen görüntüleri 24 saat boyunca tarayarak, büyük bir kalabalığın içindeki kişileri %99 oranında tespit edip izleyebilecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıkladılar. Uygulamanın tablet, telefon ve bilgisayarlarda çalışabilecek şekilde tasarlanacağını belirten uzmanlar; bir operatör gözetiminde çalışacak yapay zekanın, veritabanındaki kayıtlı suçluları yakınlarınızda tespit etmesi halinde telefonunuza bildirim göndererek sizi uyarabileceğini belirtti.

Binlerce Hayat Kurtulabilir

Bu yeni teknoloji sayesinde, suça karışmış kişilerin kimliğini tespit etmek, yakalamak, hatta bu kişiler bir suç eylemi gerçekleştirmeden önce onları engellemek mümkün olabilir. Ayrıca, teknolojinin kayıp kişileri aramak için de kullanılabileceği de belirtiliyor. Diğer yandan uygulamanın kişi mahremiyetini ihlal edeceği yönündeki endişelere yönelik olarak şirket, kameralardan elde edilecek kişisel verilerin tamamen korumayı taahhüt ettiğini söyledi.

Kaynak : Mashable

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir