Karma Gerçeklik, Laboratuvarda Yeni Bir İnovasyon Çağı Başlatacak

Geliştirilen Holo4Labs isimli karma gerçeklik aracı, laboratuvarda yapılan numune analizlerini hızlıca hallediyor ve insan hatasını minimuma indiriyor. Böylece, zamandan ve emekten tasarruf sağlanıyor.

Karma gerçeklik, fiziksel dünya ile dijital dünyanın harmanlanmasıyla ortaya çıkar. Karma gerçeklik, el hareketleri, ses komutları ve göz hareketleri kullanarak, arttırılmış ve sanal gerçeğin bir kombinasyonu ile fiziksel dünyayı kontrol eder.

Solution4Labs, Laboratuvar Bilgileri Yönetimi Yazılımı (LIMS) ve Microsoft’un HoloLens 2 teknolojisini birleştirerek laboratuvar uygulamaları için Holo4Labs isimli bir karma gerçeklik aracı geliştirdi. Bu araç sayesinde; bilim insanları, laboratuvardaki işlerini tezgâha direkt olarak temas bile etmeden tamamlayabiliyor.

Holo4Labs gibi karma gerçeklik araçları laboratuvar işlerinin uzun süren, sıkıcı ve sıradan kısımlarını bilim insanları için hallediyor; böylece insan hatası ihtimalini de azaltıyor. İnovatif cihazın, örnekleri hızlıca analiz edip, gerekli olan bilgiyi vermesi ve bu bilgiyi daha sonraki analizler için saklaması da ilgi çeken özellikleri arasında.

Kaynak: Interesting Engineering

Posted by Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir